چاپ        ارسال به دوست

پایان ساخت سازه چوبی ضریح حرم حضرت زینب (س)

بخش ضریح سازی آستان مقدس حضرت عباس(ع) از پایان کار ساخت سازه چوبی حرم حضرت زینب(س) خبر داد.

«ناظم الغرابی» رئیس این بخش گفت: مراحل ساخت پنجره باتوجه به هر قسمت و قطعه از آن مراحل مختلف را طی می کند. مراحل مهم سازه چوبی عبارت از مشبک، ستون های جانبی و گوشه ای،نوارهای کتیبه ای قرآنی و شعری، تاج بالای پنجره، حاشیه تزئینی و پایه های پنجره است.

وی افزود: تکنسین ها و صنعتگران بخش نجاری همه تلاش خود را برای تکمیل این پروژه به کار گرفته اند. این کار با افراد حرفه ای و با توجه به طراحی ها و با استفاده از مواد با کیفیت و کارایی بالا انجام شد. همچنین بهترین نوع چوب(ساج برمه ای) برای این کار انتخاب شده و با روش نصب حرفه ای متناسب با وزن ها ثابت می شود.

الغرابی گفت: این سازه چوبی ویژگی های متمایزی دارد که این سازه چوبی به شکل مکعب و به طول 3.70 متر و عرض 4.69 متر است.ارتفاع آن از بالاترین نقطه تاج بالایی تا پایین 4.04 است. ارتفاع تاج بالایی 4.15 متر است.

وی گفت: این سازه چوبی چهار ستون اصلی و 10 ستون میانه ای و چهار پل چوبی در پایین دارد که ستون ها را به یکدیگر متصل می کند و با فلز خالص (فولاد ضد زنگ) به ضخامت پنج میلی متر پوشیده شده است تا داوم و عمر طولانی تر داشته باشد.چهار پل چوبی نیز در بالا وجود دارد که ستون های گوشه ای را از بالا به یکدیگر متصل می کند. مقدار طلای استفاده شده در این ضریح دو کیلوگرم است.


٠٩:٥٤ - شنبه ٥ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٥٠    /    تعداد نمایش : ١٠٥